Wygląd strony internetowej

Strony internetowe ciągle ewoluują – od momentu powstania pierwszej (lata 80.) ich wygląd bardzo się zmienił, a stało się to głównie za sprawą upowszechnienia Internetu praktycznie na całym globie. Pierwsze strony były bardzo proste, zarówno pod względem kodu źródłowego, jak i wyglądu. Ograniczały się do jednolitego tekstu z kilkoma podstronami, a oprawa graficzna, jeśli w ogóle się pojawiała, przedstawiała się w postaci jedno-dwukolorowej tapety. Spowodowane to było dość sporymi ograniczeniami transferu danych – pierwsze prędkości dostępne w Polsce wynosiły zaledwie 115 kbit/s! – trudno sobie więc wyobrazić stronę www z wieloma grafikami oraz „ciężkim” tłem. Załadowanie takiej strony byłoby po prostu niemożliwe.

Naturalnym więc następstwem rozwoju technologicznego operatorów świadczących usługi dostępu do internetu, stawały się coraz bardziej rozbudowane strony internetowe. Twórca mógł pozwolić sobie na dodawanie większej ilości zdjęć, nie ograniczając się już głównie do samego tekstu. „Waga” przestawała mieć znaczenie, rozpoczynając erę „upiększania” Internetu. Widać to w obecnych czasach, gdzie strony skupiające się na informacjach tekstowych ustępują popularnością fotoblogom czy fotorelacjom – idealnym tego przykładem są portale społecznościowe.

Nowoczesna strona internetowa

Ich wygląd często nakierowany jest na konkretnego odbiorcę. Zachwyt praktycznie zniesionymi ograniczeniami graficznymi ustał już kilka lat temu, po którym nastała moda na minimalizm. Rzadko spotyka się strony, które rażą kolorami i biją po oczach zbyt wieloma informacjami – mówiąc oczywiście o stronach trzymających się wysokiego poziomu. Zazwyczaj internauci „otrzymują” strony o jednolitych kolorach, z gładkimi przejściami między podstronami oraz niezbędnymi informacjami na stronie głównej. Oczywiście, można znaleźć na nich też rozszerzone wiadomości, ale dopiero po wybraniu odpowiedniej podstrony. Twórcy już dawno nauczyli się, że nie należy zmuszać czytelnika do czegokolwiek – jeśli będzie chciał, to znajdzie zakładkę „czytaj dalej”.

Jedno jest pewne: strony internetowe ciągle się zmieniają. Jak będą wyglądać w następnej dekadzie? Niedługo przyjdzie się nam tego dowiedzieć.